LEGO Builder’s Journey (iOS)

Mały krok dla klocka, ale wielki dla plastiku.

Słysząc o grach LEGO zwykle myślimy o licencjonowanych platformówach od TT Games. Mam ogromny sentyment do tej serii, ale ciężko jednak uznać, aby gry te wykorzystywały pełny potencjał duńskich klocków. LEGO Builder’s Journey od Light Brick Studio pokazuje jak wiele można jeszcze zrobić z tą licencją. Nawet jeśli sama gra bardziej zachwyca warstwą techniczną niż pomysłowymi projektami zagadek.

Cel w Builder’s Journey jest zawsze prosty – musimy ułożyć klockową ścieżkę po której mały plastikowy ludek będzie mógł przedostać się do swojego ojca, czyli nieco większego plastikowego ludka. Każdy poziom rozgrywa się na małej klockowej dioramie, a my po prostu przeciągamy leżące bezwładnie klocki i układamy z nich proste konstrukcje.

Builder’s Journey to gra zdecydowanie starająca się zrelaksować odbiorcę. Oglądanie małych zwieszonych w przestrzeni środowisk to przyjemność sama w sobie. Oczywiście na sprzętach mobilnych nie można marzyć o ray-tracingu dostępnym w wersji PC, ale nastrojowe i realistyczne oświetlenie wraz z naprawdę dobrymi efektami żywiołów świetnie domykają cały artstyle. Fantastycznie wypada także audio – mowa zarówno o prostych melodiach klawiszowych, jak i łagodnie pluskających strumykach czy w końcu znajomych satysfakcjonujących kliknięciach łączonych ze sobą klocków. Co tego dochodzi prosta, ale działająca zaskakująco angażująca fabuła o relacjach ojca z synem. No co poradzę – po prostu lubię ckliwe, ale chwytające za serducho historie opowiadane bez używania słów.

Co Builder’s Journey do końca nie wychodzi, to same projekty poziomów. Czasami twórcy postanawiają wzbogacić przygodę o proste zagadki przestrzenne, ale zdecydowana większość poziomów polega tylko na układaniu drogi z punktu A do punktu B. Pod koniec nawet nie limitują ilości dostępnych klocków, a brak jakiegokolwiek systemu podliczającego wyniki sprawia, że gra nie stanowi jakiegokolwiek wyzwania. A szkoda, bo silnik Builder’s Journey mógłby być naprawdę dobrymi fundamentami pod wciągającą grę logiczną.

Chociaż może właśnie o to chodziło? Może twórcy nie chcieli stawiać przed graczem barier, a po prostu celebrować kreatywność i łączący ze sobą ludzi charakter klocków LEGO? Jeśli tak, to zdecydowanie im się to udało. A koniec końców i tak otrzymaliśmy warty uwagi produkt, z którym warto się zaznajomić chociażby dla ukojenia zszarganych nerwów. Pamiętajcie tylko, że to bardzo krótka przygoda – całość ukończycie w niecałe dwie godziny.


Polecamy


Gra testowana na iPhone SE 3. generacji.


Producent: Light Brick Studio
Wydawca: The Lego Group
Data wydania: 19 grudnia 2019 r.
Dystrybucja: cyfrowa
Waga: 1.2 GB
Platformy: iOS, iPadOS, MacOS, Apple TV, Switch, PC, PlayStation, Xbox
Cena: 80 PLN (Switch), za darmo w ramach Apple Arcade


Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *