Paper Trail (iOS/Netflix)

Jeszcze jedna strona.

Niesamowite, na ile różnych sposobów może użyć kartki papieru. Oczywiście da się na niej coś napisać lub wydrukować. Zwinąć w kulkę, aby rzucić nią w kolegę siedzącego w innej ławce. Zgiąć kilkukrotnie i stworzyć podpórkę pod chwiejące się krzesło lub inny mebel. Według internetowej legendy włożenie małego skrawka papieru w środek Joy Cona może nawet zapobiec driftowaniu analogów! No i w końcu oczywiście mała kwadratowa kartka może pomóc zrelaksować się podczas składania łabędzia origami.

Paper Trail od Newfangled Games również jest spokojną zabawą nastawioną na rozwiązywanie zagadek przestrzennych poprzez wyginanie dwuwymiarowego świata. Każdy poziom – przedstawiony jako kartka papieru, posiada dwie uzupełniające się strony. Naszym zdaniem jest wykombinowanie odpowiedniej sekwencji zginania poziomu poprzez przesuwanie palcem po ekranie i stworzenie ścieżki, po której główna bohaterka będzie mogła dostać się do wyjścia. To trochę jak ten trik, który polega na rysowaniu obręczy z kropką w środku bez odrywania długopisu od kartki; pewnie kiedyś ktoś próbował wam tym zaimponować na imprezie. Istnieje też kilka ograniczeń. Kartek nie możemy zginać podwójnie lub w sytuacji, gdy blokuje nas sama poruszająca się po planszy bohaterka lub przesuwalne kamienne bloki torujące drogę.

Pierwsze godziny trenują nasz mózg, aby zaczął traktować dwuwymiarową planszę jako trójwymiarowy obiekt. Początkowo naprawdę potrafi to rozruszać szare komórki. Znalezienie drogi nad przepaścią jest zazwyczaj tylko połową sukcesu, bo jeszcze na uwadze trzeba mieć to, że droga często jest blokowana przez drzwi otwierane mechanizmami aktywowanymi pod naciskiem głazów. Dzięki temu pozornie niewielka przeszkoda potrafi zamienić się w dylemat, nad którym będziemy musieli się zatrzymać na kilka dobrych minut.

Tego typu długie przerwy na namysł są typowe głównie dla pierwszych godzin spędzonych z grą. Z czasem zaczynamy bowiem z większą łatwością rozgryzać filozofię stojącą za projektami poziomów (gra posiada też system podpowiedzi na wypadek, gdybyśmy naprawdę się zablokowali). Skutkuje to sytuacją, w której pierwsza połowa gra wydaje się być bardziej wymagająca niż reszta przygody. Czy Paper Trail sprawiło, że stałem się mądrzejszy? Pewnie nie – najprawdopodobniej po prostu zacząłem rozpoznawać powtarzające się wzorce, z których ułożone są wyzwania. Nie jest to też duża wada, bowiem każdy ze zwiedzanych światów dorzuca od siebie nowe pomysły, jak chociażby portale czy łączenie ścieżek transportujących energię pomiędzy generatorami, które urozmaicają zabawę do końca.

Zmniejszający się stopniowo poziom trudności na swój sposób dopełnia wręcz historię, którą stara nam się opowiedzieć Paper Trail. Główna bohaterka jako jedyne dziecko w rodzinie postanawia porzucić swój rodzinny dom, aby rozpocząć studia w oddalonym mieście, co wiąże się z długą wędrówką przez wręcz baśniowe lokacje. Początkowo wyprawa zdaje się przerastać naszą protagonistkę, jednak z czasem śmielej podchodzi do swojej decyzji. I jak odbiorca z czasem staje się coraz lepszy w rozwiązywaniu papierowych zagadek przestrzennych, tak bohaterka staje się coraz pewniejsza swojej niezależności.

Paper Trail zdecydowanie się nie spieszy i pozwala na zatonięcie w jego oryginalnych zagadkach, prześlicznej ręcznie malowanej stylistyce i relaksującej, a jednocześnie całkiem chwytliwej muzyce. Dzięki temu przez kilka dni stał się dla mnie idealną rozrywką na zakończenie dnia, zastępując książkę lub podcast. Fani gier logicznych wyróżniających się pomysłowymi mechanikami powinni dać jmu szansę – szczególnie jeśli posiadają już subskrypcję Netflixa.


Polecamy


Gra testowana na iPad Air 4. generacji.


Producent: Newfangled Games
Wydawca: Newfangled Games, Netflix
Data wydania: 21. maja 2024 r.
Dystrybucja: cyfrowa
Waga: 930,2 MB
Platformy: iPadOS, iOS, MacOS, Switch, Windows, Android, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S
Cena: wchodzi w skład subskrypcji Netflix (albo 78 zł w Nintendo eShop)


Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *