Puddle

Przedmioty ścisłe spędziły sen z powiek niejednemu uczniowi i studentowi. A gdyby mieli do dyspozycji pomoc naukową, która dawałby im przy okazji sporo frajdy? Gra Puddle pokazuje, że nauka i zabawa mogą iść w parze.

Gra, która zaczęła swój żywot trzy lata temu jako projekt grupy studentów, w wakacje 2012 roku trafiła na PS Vitę. W Puddle gracz ma za zadania przeprowadzić przez poziom określoną ilość cieczy poprzez odpowiednie przechylanie świata. Do pokonania mamy 48 poziomów podzielonych na 8 rozdziałów. Każdy rozdział to inne środowisko, dzięki temu możemy podziwiać m.in. pełne menzurek laboratorium, ludzki organizm, gnijące ścieki czy przestrzeń kosmiczną.Miejscówki, w których przyjdzie nam się przelewać, są bardzo różnorodne oraz mają wpływ na samą rozgrywkę. W przestrzeni kosmicznej będziemy musieli zmagać się z brakiem grawitacji, z kolei w ludzkim krwiobiegu gra pozwali nam oddziaływać na puls. Całą zabawę potęguje rewelacyjna fizyka cieczy. Widać, że panowie z Neko Entertainment nie spali na lekcjach w szkole.

2.jpg

Poza otoczeniem wpływ na gameplay ma też rodzaj płynu. W produkcji znalazło ich się kilka, a każdy z nich ma inne właściwości. Woda pod działaniem ognia szybko wyparuje; nitrogliceryna eksploduje, jeśli nie będziemy się z nią obchodzić odpowiednio ostrożnie, a szczurzy glut będzie się świetnie czepiał się niektórych powierzchni. Dzięki tej różnorodności gracz nie będzie nudził się przez cały czas przelewania cieczy.
Puddle stanowi duże wyzwanie dla niejednego hardkorowca, ponieważ poziom trudności jest naprawdę wysoki. Już pierwsze poziomy trudno jest zaliczyć na złoto, a wraz z postępami gra staje się tylko trudniejsza. Nieraz przyjdzie wam rzucać mięsem po tysięcznej porażce. Na szczęście każdy gracz ma do dyspozycji kilka „żetonów” pozwalających pominąć etap, który sprawia nam problemy.

3.jpg

Cieszy też wiele opcji sterowania. Do wyboru mamy lewy analog, krzyżak, przyciski L/R oraz żyroskop. Jak się zapewnie domyślacie, najwięcej funu daje ten ostatni wariant. Jednak najbardziej precyzyjne są górne spusty. Ale co kto lubi – spory wybór pozwoli każdemu dobrać odpowiedni dla siebie sposób przechylania światem.
Właściwie jedyną rzeczą, do której mógłbym się przyczepić, jest niedopracowana kamera. Nieraz przyszło mi kląć jak szewc, kiedy sterowana przeze mnie ciecz dzieliła się na dwie lub więcej części. Wtedy bowiem kamera skupia się tylko na jednej z nich, przez co nie wiemy, co aktualnie dzieje się z resztą płynu. Niestety najczęściej kończy się to zawaleniem poziomu.

4.jpg

Niemniej jednak Puddle to jedna z lepszych i bardziej pomysłowych gier, które można znaleźć w PS Store. Sądzę, że 29 złotych, które trzeba wydać na twór Neko Entertainment, jest tego warte. Jeśli dobrze bawiliście się przy LocoRoco, to przy omawianej grze z pewnością przyjemnie spędzicie wiele godzin oraz poszerzycie waszą wiedzę z zakresu nauk ścisłych.

Ocena: 7/10


Producent: Neko Entertainment SARL
Wydawca: Neko Entertainment SARL
Data wydania: 28 maja 2014 r.
Dystrybucja: cyfrowa
Waga:  969 GB
Cena:  29 PLN

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *