Legendy Gier Wideo – recenzja książki

Zbiór historii o najwybitniejszych twórcach gier autorstwa Bartłomieja Kluski.

Produkcja gier to niemal zawsze grupowe przedsięwzięcie. Olbrzymie budżety i ciągle zwiększający się rozmach współczesnych produkcji sprawia, że napisy końcowe potrafią trwać w nieskończoność. Dlatego nic dziwnego, że zazwyczaj rozmawiając o ich tworzeniu, posiłkujemy się nazwami studiów, które je stworzyły. The Legend of Zelda to gra Nintendo. Baldur’s Gate 3 to nowe cRPG od Larian Studios. Bandai Namco szykuje się do premiery kolejnej części Tekkena, a Blizzard ponownie zawodzi fanów nieuczciwymi zagrywkami.

Oczywiście w branży nie brakuje cenionych twórców, których nazwiska żyją w głowach graczy. Autor Legend Gier Wideo – Bartłomiej Kluska, przyznaje, że określanie dużych gier dziełami jednej lub dwóch osób nie jest do końca fair wobec setek, a czasami wręcz tysięcy osób, które wylały pot i łzy podczas tworzenia gry. Jednocześnie osoby zarządzające tymi projektami mają ogromny wpływ na ich ostateczny kształt, sukces, ale też i na porażki.

Książka Legendy Gier Wideo to skondensowany zbiór historii o dwudziestu wybitnych twórcach gier. Autor już we wstępie przyznaje, że lista wybranych osób jest całkowicie subiektywna i odzwierciedla jego gusta. Mimo to prezentacja wciąż składa się głównie z bardzo znanych nazwisk, więc powinna zaciekawić szersze grono czytelników. Mamy tutaj legendy odpowiedzialne za początki historii gier, jak Ralph Bear (Magnavox Odyssey), David Crane (Pitfall) oraz Shigeru Miyamoto (Donkey Kong); gwiazdy, których popularność narodziła się w latach 90. – John Carmac i John Romer (Doom) czy Hideo Kojima (Metal Gear Solid); ale i twórców, których sława narodziła się stosunkowo niedawno, jak Hidetaka Miyazaki (Dark Souls), Neil Druckmaan (The Last of Us) czy Eric Barone (Stardew Valley).

Nie jest to jakoś specjalnie oryginalna lista i nawet lekko interesujący się historią gier czytelnicy będą kojarzyć zdecydowaną większość wspominanych tutaj twórców. Każda z wymienionych osób zasługuje pewnie przynajmniej na pełnoprawną biografię, ale Legendy Gier Wideo to książka z innym celem. Stara się jedynie przybliżyć ich sylwetki i umiejscowić je w kontekście historycznym, nie wchodząc zbyt głęboko we wzloty i (ewentualne) upadki w ich życiorysach.

Podczas lektury dowiecie się o bataliach sądowych pomiędzy twórcą pierwszej konsoli do gier, a twórcami Ponga. O kontrowersyjnym stylu życia ojców współczesnych strzelanek, którym do głowy zaczęła odbijać woda sodowa. O dziecięcej fascynacji insektami, która zaowocowało stworzeniem najpopularniejszej marki rozrywkowej na świecie. I o tym, jak świeżo upieczony informatyk bez wcześniejszego doświadczenia w produkcji gier stworzył w swoim mieszkaniu jedną z najpopularniejszych gier niezależnych w historii.

Bartłomiej Kluska serwuje nam więc bardzo lekkostrawne streszczenia życia każdego z twórców, wzbogacone o infografiki pozycjonujące ich dzieła na linii czasowej historii i zrzuty ekranu ich najpopularniejszych gier. Książka dobrze balansuje między przedstawieniem najważniejszych osiągnięć każdej persony, znaczeniem ich wkładu w rozwój branży i przykuwającymi uwagę anegdotami. I na pewno czyta się to lepiej niż chłodno podane fakty na Wikipedii. Szczególnie, że autor nie stawia omawianych postaci na piedestale, lecz traktuje jak ludzi – wspominając zarówno o ich zaletach, które pomogły w zdobyciu popularności, jak i wadach często skutkujących rychłym zakończeniem karier.

Tak jak wspomniałem, każda z tych historii zasługuje na własne miejsce w bibliotece, a Legendy Gier Wideo na pewno nie wyczerpują każdego z tematów. Stanowią jednak świetny punkt startowy do dalszego studiowania życiorysów zarówno tych twórców, których gry dobrze znamy i cenimy, jak i nazwisk, które do tej pory tylko obiły nam się o uszy. Za to na pewno po tej lekturze poświęcicie więcej uwagi napisom końcowym, które wyświetlą się po ukończeniu waszej kolejnej ulubionej gry. A kto wie, może i część z was poczuje zastrzyk inspiracji, aby samemu spróbować swoich sił w tworzeniu gier. Lista “Legend” z każdym rokiem będzie się bowiem tylko powiększać.

Książkę możecie zakupić na https://legendygier.pl/.


Serdecznie dziękujemy wydawnictwu GAMEBOOK
za udostępnienie książki do recenzji


 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *